ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Wydarzenia / Byliśmy tam

Odwiedzamy "Czas wolny" oraz przegląd portfolio z Napo Images [wideo] Aleksandra Białas

2013-09-02
1 komentarzy
7
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Odwiedzamy "Czas wolny" oraz przegląd portfolio z Napo Images [wideo]
Odwiedziliśmy wystawę "Czas wolny. Fotografie" podczas przeglądu portfolio z Napo Images. Zobaczcie co się tam działo i kogo spotkaliśmy!

Pod koniec zeszłego tygodnia redakcja Digital Camera Polska wybrała się na przegląd portfolio z Agencją Napo Images do Narodowej Galerii Sztuki Zachęta. Mieliśmy również okazję zobaczyć wystawę "Czas wolny. Fotografie" i porozmawiać z osobami ją odwiedzającymi.

Przegląd portfolio z Agencją Napo Images

Publiczny przegląd portfolio z agencją Napo Images odbył się w sali wykładowej warszawskiej Zachęty 29 sierpnia. Monika Szewczyk, Filip Ćwik i Piotr Małecki omawiali prace nadesłane przez fotografów-amatorów, którzy z nadzieją na usłyszenie kilku słów konstruktywnej krytyki postanowili spróbować szczęścia w eliminacjach do przeglądu. Wybrano portfolio dwunastu osób, lecz bynajmniej nie celem ukazania prac tylko i wyłącznie najlepszych.

Zdjęcia w kategorii "Życie codzienne" były reportażami ukazującymi wiele sfer ludzkiej aktywności - pojawił połów ryb, przygotowania drag queens do występu, podróż pociągiem, humorystyczne scenki z miejskich ulic czy cykl zdjęć z młodzieżowej imprezy (jedno z nich, jak się okazało, znalazło się w finale konkursu 3. Leica Street Photo).

Podczas spotkania założyciele Agencji Napo Images omówili ponad 100 zdjęć reporterskich 12 fotografów

Na sali zabrakło jednego autora, pozostali mogli przybliżyć słuchającym swój warsztat i opowiedzieć o fotografiach. A recenzenci jak to recenzenci - nie obeszło się bez krytyki (czyli udzielenia wskazówek, co poprawić, czego brakuje, a co jest w danych pracach dobre), ale i pochwał nie brakowało.

Celem spotkania było przecież omówienie, jak powinien wyglądać dobry fotoreportaż, uświadomienie, na co fotografujący powinien zwracać uwagę, robiąc zdjęcia, i co przede wszystkim chce opowiedzieć. Jedne z wniosków? Weź kartkę, napisz na niej, co wiesz na dany temat, a potem to skreśl. I szukaj tajemnicy.

Wystawa "Czas wolny. Fotografie"

W czwartki zapewne zawsze tłumy pojawiają w galeriach sztuki, a to dlatego, że te oferują bezpłatny wstęp. Ostatni czwartek września nie był więc wyjątkiem - odwiedzających do Zachęty przybyło dużo, jednak przede wszystkim dlatego, że już tylko do 22 września można tam oglądać bardzo ciekawą wystawę, a mianowicie "Czas wolny. Fotografie", na którą składają się prace Romualda Broniarka, Aleksandra Jałosińskiego, Bogdana Łopieńskiego, Jana Morka, Wojciecha Plewińskiego i Tadeusza Rolke. Obrazy te to nieoficjalny portret PRL - epoki, do której niekiedy wracamy uśmiechem na twarzy zabarwionym sentymentem.

Oprócz zdjęć podczas wystawy "Czas wolny. Fotografie" można oglądać również multimedia.

Już 3 września odbędzie się spotkanie z Benjaminem Cope'em (wywiad z Benjaminem zobaczycie niżej), kolejne z cyklu "Zachęta Talks", w języku angielskim, tym razem towarzyszące wystawie "Czas wolny. Fotografie". Nam udało się porozmawiać z przyszłym  prelegentem podczas ostatniej wizyty w galerii i zapytać, co czuje Anglik odwiedzający tego typu przegląd fotografii.

"Czas wolny. Fotografie" to wystawa najlepszych reportażystów okresu PRL-u: Romualda Broniarka, Aleksandra Jałosińskiego, Bogdana Łopieńskiego, Jana Morka, Wojciecha Plewińskiego i Tadeusza Rolke.

Naszą uwagę przykuła urocza starsza Pani, która wyróżniała się z tłumu młodzieży nie tylko swoim wiekiem ale również stylem i tym jak przeglądała się zdjęciom z jej czasów. Poniżej przedstawiamy wywiad z Panią Anną Olszewską, socjologiem z Warszawy.

zdjęcia i wideo: Ivan Sitsko

Polecamy wszystkim odwiedzić wystawę "Czas wolny. Fotografie"
Polecamy wszystkim odwiedzić wystawę "Czas wolny. Fotografie"
Polecamy wszystkim odwiedzić wystawę "Czas wolny. Fotografie"

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl