ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Wydarzenia / Konkursy

Mobile Photography Awards 2015 - zobacz najlepsze zdjęcia z telefonów Antoni Żółciak

2016-02-11
11 komentarzy
120
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Mobile Photography Awards 2015 - zobacz najlepsze zdjęcia z telefonów
Poznaliśmy dziś nazwiska zwycięzców Mobile Photography Awards 2015 - konkursu, w którym wszystkie zdjęcia wykonano smartfonami lub tabletami

Od przeszło pięciu lat konkurujący w Mobile Photography Awards 2015 nagradzani są za najlepsze zdjęcia wykonane smartfonami i tabletami. Fotografie oceniane są w 20 kategoriach, takich jak architektura, krajobrazy, czerń i biel czy portrety.

Główną nagrodę stanowi 3 tys. dolarów, natomiast organizatorzy przewidzieli też drugą nagrodę - w wysokości 500 dolarów - za najciekawszy esej fotograficzny. O wysoką jakość zdjęć dba system płatnego wpisowego - każdy zgłaszający się do udziału w turnieju zobowiązany jest do pokrycia kwoty od 20 do 100 dolarów, w zależności od ilości zgłaszanych zdjęć. Konieczność poniesienia takich kosztów zawęża nieco grupę chętnych.

Tegorocznym laureatem Grand Prix został Jian Wang. Artysta publikujący na Instagramie pod pseudonimem @black1969328 uprawia specyficzny rodzaj fotografii, koncentrując się na formach geometrycznych, grze świateł i kolorów. Najczęściej publikuje prace czarno-białe, choć z barwami radzi sobie równie dobrze.


Fot. Jian Wang
Fot. Jian Wang

"Wskazując zwycięzcę konkursu, wybraliśmy twórcę wyrazistego, świadomego swoich możliwości fotograficznych", tłumaczy Daniel Berman, pomysłodawca Mobile Photography Awards. "Jian Wang zamyka w kadrze powtarzające się motywy. Co więcej, potrafi również w swoich pracach pokazać sylwetkę człowieka - a to, przy tak nietypowym kadrowaniu, zdecydowanie zasługuje na uwagę".


Fot. Jian Wang
Fot. Jian Wang

Jurorzy zaznaczają, że Wang fotografuje zarówno architekturę, jak i krajobrazy. Realizuje się też w fotografii ulicznej. "Jest więc wszechstronny, natomiast w każdej z tych dziedzin charakteryzuje się zbliżoną estetyką", podkreśla gremium jurorskie. Jian Wang fotografuje iPhone'em 6 Plus.

Nagrody za eseje fotograficzne trafiły w tym roku do Chaoyue Pan, która do konkursu zgłosiła reportaż poświęcony pielgrzymkom odwiedzającym górę Synaj w Egipcie.


Fot. Chaoyue Pan
Fot. Chaoyue Pan

"Dość urokliwie to teraz wygląda. Turyści i ich beduińscy przewodnicy noszą charakterystyczne dla regionu ubrania. Przemieszczają się też w tradycyjny sposób, pokonując kolejne kilometry na nogach. Można powiedzieć, że wygląda to dokładnie tak, jak kilka tysięcy lat temu - ale, z drugiej strony, wszyscy chętnie korzystają ze smartfonów i nowoczesnej technologii", tłumaczy autorka.


Fot. Chaoyue Pan
Fot. Chaoyue Pan

Drugą nagrodę otrzymała Paula Broom, autorka eseju "The Old Loftus Tramshed". Na swoich zdjęciach opowiada historię "cmentarzyska" tramwajów z Sydney, stolicy Australii. "To opuszczone składowisko pojazdów transportu publicznego. Położone nieopodal Royal National Park, niedaleko wciąż funkcjonujących linii tramwajowych, jest jednym z najbardziej fascynujących miejsc do uprawiania fotografii", opowiada Paula, dodając: "To tutaj czas spędzają miejscy eksploratorzy czy grafficiarze".


Fot. Paula Broom
Fot. Paula Broom

Trzecie miejsce zajął Sean Hayes, który swoje wysiłki skierował na irlandzkie krajobrazy. Esej "Ériu", którego nazwa odnosi się do mitologii celtyckiej, przedstawia tę bardziej tajemniczą część Zielonej Wyspy. "Cały cykl uwieczniałem przy pomocy LG G4", mówi Hayes. Zdjęcia edytował później w Snapseedzie - zasady konkursu jasno określają, że postprodukcji nie można uskuteczniać na komputerze.


Fot. Sean Hayes
Fot. Sean Hayes

Zobacz wszystkie zdjęcia nagrodzone w konkursie Mobile Photography Awards 2015

Kadry wyróżnione w pozostałych kategoriach znajdziecie na stronach konkursowych.

Fot. Jian Wang
Fot. Jian Wang
Fot. Jian Wang
Fot. Jian Wang
Fot. Jian Wang
Fot. Jian Wang
Fot. Jian Wang
Fot. Jian Wang
Fot. Jian Wang
Fot. Jian Wang
Fot. Jian Wang
Fot. Jian Wang
Fot. Jian Wang
Fot. Jian Wang
Fot. Jian Wang
Fot. Jian Wang
Fot. Jian Wang
Fot. Jian Wang
Fot. Jian Wang
Fot. Jian Wang
Fot. Jian Wang
Antoni Żółciak

Nie istnieje dla niego życie bez klawiatury. Od kilku lat pisze do serwisów i magazynów o tematyce fotograficznej i technologicznej, często samemu chwytając za aparat. W DCP omawia m.in. ciekawostki sprzętowe i pomysły na oryginalne zdjęcia.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl