ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Warsztat / Teoria

Jak fotografować zimowe krajobrazy

2019-12-30
6 komentarzy
80
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Jak fotografować zimowe krajobrazy
Wyruszamy na poszukiwania śnieżnych scenerii, by pokazać Wam wszystko, co powinniście wiedzieć o fotografowaniu pięknych, ale też przeszywających chłodem krajobrazów

Więcej kreatywności

Kiedy już opanujecie porządnie kwestie ustawień aparatu i kompozycji obrazu, to znak, że nadszedł już czas na ożywienie swojego kreatywnego oka. W zimie słońce praktycznie przez cały czas pozostaje stosunkowo nisko nad horyzontem. Niewielki kąt padania promieni słonecznych oznacza bardziej spektakularne światło oraz cienie, więc czemu nie spróbować włączyć słońca w kadr – czy to bezpośrednio w celu uchwycenia słonecznej tarczy, czy też prześwitującego przez pokryte śniegiem drzewa? Zimowe krajobrazy potrafią być też w naturalny sposób monochromatyczne. Nie obawiajcie się więc fotografowania ich w czerni i bieli, zamiast na kolorach skupiając się na ich tonalności i teksturach obrazu.

1. Jak wykorzystać lodowe wzory

Pęknięcia i bąbelki zastygłe w lodzie tworzą efektowne elementy fotografowanej sceny. Szczególnie jeśli wykorzystuje się je w charakterze linii wiodących w kompozycji. W tym przykładzie lód wypełnia dwie trzecie kadru, a skalę jego rozmiarów uwidacznia porównanie z malutkim samochodem jadącym wzdłuż odległego horyzontu. W tego typu ujęciu warto użyć optyki szerokokątnej oraz postawić aparat na statywie bardzo blisko podłoża w taki sposób, aby spoglądał on w poprzek lodu.

2. Cieszcie się stonowanymi kolorami

Zima jest, ogólnie rzecz biorąc, czasem spokoju i wyciszenia, a pastelowe barwy dobrze oddają to wrażenie. Zimne i mroźne wschody słońca to idealny czas na zamrożenie pastelowych chmur w ich ruchu. Dlatego też, chcąc uzyskać najlepsze światło, wyjdźcie z domu wczesnym rankiem. Mając pod ręką statyw, możecie też spróbować wykorzystać długie ekspozycje do rozmycia ruchu chmur w obrębie kadru. Podczas edycji starajcie się nie psuć spokoju takiej sceny przez zbytnie podbijanie Jaskrawości.

3. Panoramiczne kadrowanie

Ta dziewicza scenka panoramiczna została uchwycona w Korei Południowej przez Nathaniela Merza. „Daedunsan pokryta odpowiednią ilością śniegu i lodu prezentuje się wyjątkowo pięknie” – opowiada. „Miałem szczęście, że udało mi się uchwycić na zdjęciu tę górę bez jakichkolwiek śladów stóp.” Początkowo Nathaniela na miejscu powitała ściana bieli, ale gdy trochę poczekał, mgła uniosła się, a ciepłe światło oświetliło drzewo.

4. Tworzenie efektu szklanej kuli

Ten pejzaż jednej z kanadyjskich dzielnic mieszkaniowych przedstawia prawdziwy klimat zimowej krainy czarów, a powstał po zmroku pewnego śnieżnego grudniowego dnia. Złote światła wzbogaciły klimat tej sceny, a fotograf dodał do niej nieco magii optyki typu tilt-shift, aby powstał efekt szklanej śnieżnej kuli. Jeśli nie macie dostępu do obiektywu tilt-shift, możecie zawsze uzyskać tego typu rozmycie obrazu w Photoshopie. Aby obraz był ostry, postawcie aparat na statywie, a obiektyw skierujcie w dół. Natomiast jeśli fotografujecie z ręki, ustawcie w aparacie wyższą czułość, na przykład ISO 1600.

5. Bez pośpiechu po zmroku

Jeżeli uważacie, że przy fotografowaniu podczas zimowego dnia jest Wam zimno, to spróbujcie pozostać na zewnątrz nieco później i zrobić zdjęcia podczas niebieskiej godziny. Światło zmierzchu potrafi być bardzo eteryczne, ponieważ rzuca się miękką poświatą na zimowy krajobraz – szczególnie w górskich okolicach. Starajcie się fotografować podczas bezchmurnych nocy, kiedy to nawet niewielkie ilości światła odsłonią tekstury w lodzie i skałach. Nocą będzie jeszcze zimniej, więc przygotujcie się do tego odpowiednio, zakładając na siebie jeszcze więcej warstw ubrania. Do dłuższych ekspozycji wykorzystajcie wyższe czułości ISO oraz solidny statyw.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl