ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Warsztat / Teoria

Jak fotografować zimowe krajobrazy

2019-12-30
6 komentarzy
80
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Jak fotografować zimowe krajobrazy
Wyruszamy na poszukiwania śnieżnych scenerii, by pokazać Wam wszystko, co powinniście wiedzieć o fotografowaniu pięknych, ale też przeszywających chłodem krajobrazów

Zmień kąt widzenia

Jednym ze sposobów oderwania się od standardowych ujęć jest zamiana na jeden dzień obiektywu szerokokątnego na coś o dłuższej ogniskowej i zmuszenie się w ten sposób do spojrzenia na temat od innej strony. Dłuższe ogniskowe oferują możliwość skoncentrowania się na takich szczegółach, jak zamrożone bańki powietrzne, pokryte szronem liście lub blask wiszącego nisko zimowego słońca, przebijający się przez pojedyncze drzewo. Optyka tego typu spłaszcza również perspektywę sceny, dzięki czemu odbiorca jest bardziej przyciągany do głównego tematu. Przy okazji zmiany używanego obiektywu starajcie się również pobawić jego przysłoną. Korzystanie z większych wartości przysłony aniżeli te, które wykorzystujecie przy standardowej fotografii krajobrazowej, potrafi dać w efekcie marzycielskie nieostre tła i silny bokeh.

Fotografuj detale teleobiektywem

Fotografowanie obiektywem długoogniskowym nie musi oznaczać od razu targania ze sobą ciężkich szkieł. Wykonywanie zdjęć intymnych możliwe jest już optyką 60 mm lub dłuższą. Wystarczy tylko stać stosunkowo blisko interesującego Was tematu. To przykładowe zdjęcie podświetlonej od tyłu sceny zostało zrobione obiektywem Canon 85 mm f/1,2, czyli optyką krótką i kompaktową. Kiedy za pomocą obiektywu o dłuższej ogniskowej chcecie uchwycić elementy związane z naturą i porami roku, szukajcie wokół siebie wzorów i drobnych szczegółów, takich jak płatki śniegu i oszronione liście. W naszym przykładzie wzrok oglądającego przyciągany jest przez magicznie podświetlone gałązki na pierwszym planie, podczas gdy przysłona otwarta do wartości f/1,6 zamienia drzewa znajdujące się dalej w atrakcyjne dla oka rozmycie.

Co widzi obiektyw kitowy

Do fotografowania zimowych scenerii warto wykorzystać Wasz skromny obiektyw zakupiony wraz z aparatem Standardowy obiektyw kitowy, taki jak Canon EF-S 18–55 mm (odpowiednik zakresu 28,8–88 mm w aparacie małoobrazkowym), zapewni Wam uniwersalny zakres od względnie szerokiego kąta widzenia, po średnie tele. Starajcie się jedynie pamiętać o tym, co chcecie zawrzeć w kadrze, a co pozostawić poza nim i wykorzystujcie do tego różne długości ogniskowych. W widocznym powyżej przykładzie wykorzystana została ogniskowa 18 mm, dzięki której udało się zmieścić w kadrze most, zawijającą rzekę i oszroniony pierwszy plan.

Użyj szerokiego kąta

Wykonywanie klasycznych zimowych zdjęć pejzażowych za pomocą optyki szerokokątnej Obiektyw krótkoogniskowy typu zoom jest idealnym narzędziem do rejestrowania na zdjęciach bardzo rozległych krajobrazów – takich jak spektakularne widoki, rozległe niebo i ośnieżone góry w oddali. Warto celować w model oferujący najkrótszą ogniskową wynoszącą około 16 mm. Podczas planowania kompozycji, starajcie się zejść z aparatem jak najniżej. Użyjcie też linii prowadzących wzrok oglądającego (takich jak na przykład zamarznięta krawędź lodu na wodzie w przykładzie obok), aby poprowadzić go nieco bardziej w głąb kadru.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl